0

20 روش برای آموزش مهربانی به کودکان

20 روش برای آموزش مهربانی به کودکان

20 روش برای آموزش مهربانی به کودکان

در این پست از مجله اینترنتی آلواتان قصد داریم به معرفی 20 روش برای آموزش مهربانی به کودکان بپردازیم. کودکانی که در اوایل زندگی به آنها مهربانی آموزش داده می شود، ابزارهایی را دارند که برای ایجاد روابط سالم و دستیابی به دستاوردهای شخصی در مراحل بعدی زندگی نیاز دارند. به جای تمرکز بر نمرات و شرکت در فعالیت ها و ورزش ها، باید عشق و محبت را از سنین پایین به کودکان آموزش داد. مطالعه در مورد میزان پولی که مردم در طول زندگی خود به دست می آورند، چیز بسیار شگفت انگیزی را آشکار کرد. اگر ساعت را 30 سال به عقب برگردانید، این پسرانی هستند که توسط معلم مهدکودک خود به عنوان “مفید” ارزیابی می شوند که در نهایت درآمد بیشتری کسب می کنند، نه پسرانی که از نظر علمی ستاره های مهدکودک هستند.

تعریف مهربانی چیست؟

مهربانی عبارت است از کمک به دیگران یا حتی خود از روی احساسات گرم واقعی. مهربانی، یا انجام کارهای خوب، اغلب مستلزم اولویت دادن به نیازهای دیگران بر نیازهای خودمان است. اشتراک‌گذاری یک اسباب‌بازی، اجازه دادن به دوست برای اول رفتن، پرسیدن اینکه آیا یکی از دوستان هنگام زمین خوردن مشکلی ندارد یا رنگ آمیزی یک عکس برای دوست و تحویل دادن آن به او، نمونه‌هایی از این موارد هستند.

روانشناسان کودک از والدین می‌خواهند که حس مراقبت و مهربانی را در فرزندان خود ایجاد کنند.

تحقیقات نشان می‌دهد بچه‌هایی که در درازمدت بیشترین موفقیت را کسب می‌کنند، آن‌هایی نیستند که برای رسیدن به هدف مستقیم تحت فشار زیادی قرار می‌گیرند بلکه آنها کسانی هستند که برای مراقبت از دیگران و مهربان بودن آموزش دیده اند.

استفاده از اسم ها برای تشویق اعمال محبت آمیز یک روش عالی برای انجام آن است. در پیش دبستانی ها، اگر از کودکان نوپا بپرسند “آیا کمک می کنید؟” حس تمایل کودکان به کمک کردن را افزایش می دهد.

مزایای آموزش مهربانی به کودکان

تحقیقات نشان داده‌اند که نشان دادن مهربانی مغز را تغییر می‌دهد و اعمال فداکارانه در بخشش، فواید جسمی و عاطفی را به همراه دارد که برای یک فرد باهوش لازم است. به همین دلیل است که آموزش مهربانی به کودکان در سنین پایین بسیار مهم است.

در اینجا فقط تعدادی از مزایای یادگیری ارزش‌هایی مانند مهربانی برای فرزندان آورده شده است:

بر اساس یک مطالعه، مهربانی بخش شادی از مغز را تحریک می کند. تمایل به تکرار احساسات مشابه، چه به عنوان یک گیرنده یا یک ارائه دهنده، توسط لذتی که منجر به شفقت می شود، ایجاد می شود.

شادی و کاهش استرس – مهربان بودن باعث بهبود شادی و کاهش استرس می شود.

بهبود عزت نفس و احساس تعلق قوی تر – اعمال کوچک مهربانانه می توانند عزت نفس و احساس تعلق را در فرد تقویت کنند. اعمال محبت آمیز باعث افزایش سطح انرژی و ایجاد حس دوست داشتنی امید می شود.

افزایش قدردانی – وقتی کودکان به کسانی که شانس کمتری دارند کمک می‌کنند، یاد می‌گیرند که از داشته‌هایشان قدردانی کنند.

تمرکز و نتایج بهتر – مهربانی یک مؤلفه مهم در ایجاد احساس خوب در جوانان است. تفکر مثبت دامنه توجه را افزایش می‌دهد و به تفکر خلاقانه‌تر اجازه می‌دهد، که می‌تواند منجر به پیشرفت‌های مدرسه شود.

قلدری کمتر – تحقیقات نشان داده است که شامل ابتکارات مبتنی بر مهربانی می تواند تا حد زیادی عواقب قلدری را به حداقل برساند.

کاهش افسردگی – تحقیقات نشان داده است که عمل مهربانی باعث افزایش سطح سروتونین در مغز می شود (ماده ای طبیعی که خلق و خو را بهبود می بخشد). سطح سروتونین در اهداکننده و گیرنده یک عمل مهربانی، و همچنین هر کسی که عمل مهربانی را مشاهده می کند، همگی بالا می رود و آن را به یک ضد افسردگی طبیعی عالی تبدیل می کند. (دلایلی که چرا آموزش مهربانی بسیار مهم است)

نحوه آموزش مهربانی به کودکان

وقتی نوبت به آموزش مهربانی به فرزندانمان می رسد، الگوبرداری از مهربانی به عنوان والدین بسیار مهم است. با این حال، ممکن است پرورش واقعی ویژگی مهربانی کافی نباشد. مهربانی یک ویژگی آموخته شده است که به بهترین وجه با تمرین و عمل القا می شود. هر روز، به نوعی، شفقت را در خود بگنجانید. در اینجا چند پیشنهاد وجود دارد:

1- مهربانی درونی

مهربانی فقط به اعمال خدمتی اشاره نمی کند. این شامل مهربانی با خود نیز می شود. این یک فعالیت فوق‌العاده برای آموزش به فرزندتان است که با خودش خوب صحبت کند و در نتیجه به او اجازه می‌دهد تا ارزش خود شگفت‌انگیزش را ببیند.

2- تصدیق

با ارائه یک مثال خوب، ممکن است فرزندتان را تشویق کنید که از دیگران تعریف کند. خودتان و همچنین اطرافیانتان، به ویژه فرزندتان را بسازید.

دایره مکمل معمولاً در کلاس درس استفاده می شود، اما همچنین یک مفهوم فوق العاده برای خانه است! هر شب قبل از خواب، با کودک خود بنشینید و زمان با کیفیتی را با هم بگذرانید. به آنها تعارف کنید، سپس از آنها بخواهید قبل از بازگرداندن مکمل آن را بپذیرند و مطالبه کنند. آموزش این مهارت به کودکان کمک می کند تا به بزرگسالی زیبا و مهربان تبدیل شوند. یک تعریف ساده ممکن است تمام روز کسی را بسازد!

3- شفقت و همدلی

همدلی پایه و اساس مهربانی است، پس آن را به فرزندتان بیاموزید. قبل از اینکه کسی را قضاوت کنید، یک لحظه خود را جای او بگذارید. آیا آن فردی را در خیابان دیده‌اید که ممکن است کمی بیشتر تشویق کند؟ مطمئن شوید که فرزندتان شما را در حال لبخند زدن می بیند. فهرستی از سناریوهایی تهیه کنید که در آن کودک شما به طور طبیعی دلسوز است اما متوجه نمی شود.

همدلی را می توان به طرق مختلف به کودک آموزش داد:

  • احساسات فرزندتان را بشناسید.
  • در مورد چگونگی تجربه دیگران بحث کنید.
  • “بیا بریم برای عروسک چسب زخم بیاریم”، راهی برای نشان دادن همدلی کودکان پیشنهاد کنید.
  • داستان هایی در مورد احساسات بخوانید و در مورد آنچه شخصیت ها از سر می گذرانند صحبت کنید.
  • الگویی برای دیگران باشید.
  • از جملات «من» استفاده کنید.

احساسات ناراحت کننده فرزندتان را تأیید کنید. “تو خیلی بدی” مامان تلویزیون را خاموش کرد. منظورت رو می فهمم. من مطمئن هستم که شما دوست دارید برنامه خود را مشاهده کنید. بعد از اینکه عصبانیتت تمام شد به مامان کمک کن تا ناهار درست کنه.

4- از بازی های تخیلی استفاده کنید.

در نظر بگیرید که چگونه از عبارت “متاسفم” استفاده می کنید. او افسرده و گریه می کند. او بازویش را می‌گیرد که تو آن را هل دادی و باید ببینیم حالش خوب است یا نه.

5- به کودکان بیاموزید که شکرگزاری کنند.

به فرزندتان بیاموزید که چگونه قدردانی کنند، خواه به صورت پیام تشکر به یک دوست یا معلم باشد، یا فقط عبارت «متشکرم». لطفاً و سپاسگزارم، باید در هر فرصتی زبان خود را بردارید تا فرزندتان بشنود که شما این رفتار را الگوبرداری می کنید.

6- داوطلب شوید

کار داوطلبانه فرصتی عالی برای کمک به جامعه است. از کمک به افراد بی بظاعت یا کم توان گرفته تا جمع کردن آشغال های موجود در طبیعت می توانند نمونه ای از این کارهای داوطلبانه باشند.

7- مهربانی عالی است

کودک من از ساختن کاردستی بسیار لذت می برد! ابتدا، ما برای یافتن اقلام مورد نیاز مناسب برای ساخت کاردستی با کمک هم تلاش می کنیم. سپس با مهربانی کامل این کار را انجام می دهیم.

8- هر یک از کتاب های مورد علاقه خود را که دیگر نمی خوانید، اهدا کنید.

مجموعه ای از کتاب هایی دارید که قبلاً از آنها لذت می بردید اما مدتی است که آنها را نخوانده اید؟ به نوجوان خود اجازه دهید تا به آنها کمک کند، که یک حرکت فوق العاده است. این کودکان از دریافت کتاب های قدیمی شما که برایشان کاملاً جدید خواهد بود، بسیار خوشحال خواهند شد.

9- اعمال محبت آمیز را بشناسید و به آنها پاداش دهید

به فرزندتان نشان دهید که مهربان بودن ارزش تلاش را دارد. وقتی می بینید که آنها کار خوبی برای دیگری انجام می دهند، حتما از آنها تعریف کنید. وقتی مقدار زیادی مهربانی جمع کردید، به جعبه مهربانی خود سفر کنید، که ظرفی پر از هدایایی است که وقتی کاری خوب انجام می دهند می توانند از بین آنها انتخاب کنند. جوایز یا یادداشت های کوچک با فعالیت های لذت بخش، مانند رفتن به خرید بستنی، را می توان در شیشه قرار داد.

به کودک خود بیاموزید که چگونه غافلگیر شود! همه از غافلگیر شدن لذت می برند، خواه یک یادداشت ساده «دوستت دارم» در پست باشد یا اینکه غذای مورد علاقه خود را برای شخص دیگری انتخاب کنید. این اعمال کوچک مهربانی به نوجوان شما می آموزد که چگونه دیگران را خوشحال کند.

10- چهره ای شاد بسازید!

وقتی تو لبخند میزنی، دنیا هم جواب میده! سعی کنید در اطراف فرزندتان زیاد لبخند بزنید، در نهایت او نیز لبخند زیادی خواهد زد. فرزندتان را قلقلک دهید و حس شگفت انگیز لبخند را نشان دهید. همچنین، بازی لبخند را انجام دهید تا از لبخند زدن به افراد دیگر لذت ببرید. “آیا می دانستید که لبخند زدن مسری است؟” از بچه ها بپرس برای انجام بازی لبخند، سعی کنید به کسی لبخند بزنید!»

11- مشاهده کنید و بپرسید، “امروز به چه کسی کمک کردید؟”

ما اغلب در مورد روزهای فرزندانمان، آزمایشگاه های علمی و سایر فعالیت ها پرس و جو می کنیم. “امروز به چه کسی کمک کردی؟” یک سوال برای گنجاندن است. این نه تنها بحث در مورد مهربانی با دیگران را آغاز می کند، بلکه به کودکان یادآوری می کند که در طول روز مهربان باشند. هنگامی که به طور مکرر از کودکان سؤال می شود، آنها شروع به انجام اعمال محبت آمیز می کنند تا در مورد آنها به شما بگویند.

12- کتابهای مهربانی

کتاب‌های شفقت زیادی برای کودکان وجود دارد که مهربانی را از طریق داستان‌ها و شخصیت‌ها آموزش می‌دهند. این کتاب ها در مورد مهربانی برای کودکان 3 تا 5 ساله مناسب است.

13- برندهایی که محبت را تشویق می کنند باید حمایت شوند

برندهای کودکان زیادی وجود دارند که ماموریت دارند مهربان باشند و این یک راه عالی برای مشارکت کودکان است. به عنوان مثال، بعضی شخصیت های کارتونی، ماموریت دارند تا به کودکان خردسال آموزش دهند که خصوصیات متمایز و خود واقعی خود را بپذیرند (که اعتماد به نفس ایجاد می کند!) و همچنین برای ایجاد دنیایی شاد، هر روز خوب باشند.

زیبایی واقعی با ذهن، قلب و روح دوست داشتنی تعریف می شود.

ما می دانیم که مهربانی این قدرت را دارد که مردم را دور هم جمع کند. مهربانی این قدرت را دارد که با الهام بخشیدن به آنها برای حرکت به خارج از منطقه آسایش و دیدن انسانیت یکدیگر، زندگی آنها را بهبود بخشد. ما معتقدیم که با تشویق مهربانی روزمره، می‌توانیم دنیایی مهربان‌تر و همدل‌تر بسازیم.

14- ارسال افکار مثبت

مهربانی می تواند به اندازه آرزوی خوشبختی دیگران اساسی باشد. در کلاس تمرکز حواس، از دانش‌آموزانم می‌خواهم که فردی (یا گروهی از افراد) را تجسم کنند که می‌خواهند افکار مثبت را برای او ارسال کنند و سپس با صدای بلند بگویند: «ایشالا خوشحال شوند». انشالله که سلامت باشند من امیدوارم که آنها ایمن بمانند.» این تمرین کودکان را تشویق می‌کند تا بیشتر به افکار خوب فکر کنند. راه های سرگرم کننده برای آموزش مهربانی به کودکان وجود دارد.

15- از زبان ذهن آگاه استفاده کنید

راه ساده برای تمرین صحبت کردن آگاهانه وجود دارد. کودک شما می‌تواند قبل از صحبت کردن سؤالات زیر را از خود بپرسد: «آیا حرف‌های من درست است؟» آیا آنها مفید هستند؟ “آیا آنها با ملاحظه هستند؟” اگر سخنان او قادر به عبور از این سه مانع نیست، باید سکوت کرد.

البته، اظهارات فرزند شما هنوز هم گاهی ظالمانه یا نامهربانانه خواهد بود. در مورد آنچه اتفاق افتاده است صحبت کنید و دفعه بعد در این شرایط چه کاری متفاوت انجام می دهد. همچنین می‌توانید برای عذرخواهی از طرف مقابل و تلاش برای اصلاح وضعیت، استراتژی طراحی کنید.

16- فرزندتان را در فرآیند هدیه دادن مشارکت دهید

فرزندتان را در فرآیند هدیه دادن، چه برای تعطیلات یا تولد، مشارکت دهید. “به نظر شما آنا چه چیزی را به عنوان هدیه تولد قدردانی می کند؟” روی ایده ها همکاری کنید، فهرستی تهیه کنید و سپس خرید کنید. هدیه را جمع کنید و از فرزندتان بخواهید یک کارت خانگی درست کند.

17- سپاسگزاری از راننده تاکسی

خیلی خنده داره ولی می تواند حس سپاسگزاری در کودک شما را شکوفا کند.

18- اسباب بازی برای اشتراک در زمین بازی بیاورید

هنگامی که در زمین بازی هستید، به اشتراک گذاشتن اسباب بازی ها یک رویکرد فوق‌العاده برای ابراز سخاوت به سایر بچه‌هایی است که نمی‌شناسیم یا دوستانی که می‌شناسیم، می باشد. اسباب بازی هایی را برای بازی به اشتراک بگذارید. دیدن لبخند و شادی کودکان دیگر روشی عالی برای آموزش مهربانی است.

19- زباله ها را جمع کنید و بازیافت کنید

مهربانی محدود به انسان نیست. القای اهمیت خوب بودن با محیط، به ویژه زمین، در کودکان ضروری است. نحوه بازیافت و کاهش ضایعات را به فرزندان خود بیاموزید.

20- برای یک آدم گرسنه سفارش پیتزا بدهید.

بیایید فهرست روش‌های خود را برای آموزش مهربانی به بچه‌ها با روشی که بسیار سرگرم‌کننده است، کامل کنیم! یک آدم گرسنه را با تحویل پیتزا غافلگیر کنید. به کودک خود این اجازه را دهید تا او پیتزا را تحویل آن آدم بدهد.

نظرات کاربران

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله اینترنتی آلواتان تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − یازده =

مشاهده بیشتر