0

تاثیر شگفت انگیز موسیقی برای مغز و بدن

تاثیر شگفت انگیز موسیقی برای مغز و بدن

تاثیر شگفت انگیز موسیقی برای مغز و بدن

در این پست از مجله اینترنتی آلواتان قصد داریم به تاثیر شگفت انگیز موسیقی برای مغز و بدن بپردازیم. بسیاری از ما به طور غریزی از تاثیرات موسیقی بر روحیه و انرژی خود می دانیم. به همین دلیل است که معمولا متناسب با حال و احوال خود آهنگ‌ گوش می دهیم.

شاید برای موارد خاصی لیست پخش Spotify داشته باشید یا فقط از گوش دادن به آهنگ های مورد علاقه خود به عنوان بخشی از زندگی روزمره لذت ببرید. در هر صورت، عادات گوش دادن به موسیقی شما در واقع می تواند به سلامت و تندرستی کلی شما کمک کند.

در واقع موسیقی فواید زیادی برای بدن، ذهن و روح شما دارد. می تواند یادگیری، تمرکز و حافظه را بهبود بخشد. همچنین می تواند آمادگی ذهنی شما را تقویت کند، عملکرد فیزیکی را افزایش داده و درد را کاهش دهد.

پس بیایید فواید گوش دادن به موسیقی را برای سلامت مغز، بدن و روان شما بررسی کنیم. سپس، نگاهی به مزایای خاص انواع مختلف موسیقی و نحوه استفاده از قدرت آنها خواهیم داشت.

فواید موسیقی بر مغز

تمام حواس انسان از جمله شنوایی توسط مغز پردازش می شود. فعال نگه داشتن مغز با تحریک آن به روش های مختلف می تواند از سلامت مغز محافظت کند، به ویژه با افزایش سن. به همین دلیل است که گوش دادن به موسیقی یا آهنگ یکی از فعالیت هایی است که می تواند تأثیر مثبتی بر سلامت مغز داشته باشد.

بیایید نگاهی دقیق‌تر به نحوه تأثیر موسیقی بر مغز و کمک به حفظ جوانی و سلامت آن بیندازیم.

1. بیشتر نواحی مغز شما را تحریک می کند

موسیقی تقریباً تمام مناطق و شبکه های مختلف مغز شما را فعال می کند. همچنین ارتباطات بین قسمت های مختلف مغز را تقویت می کند.

این شامل مناطقی است که مسئول این موارد هستند:

  • احساسات
  • حافظه
  • یادگیری
  • تندرستی
  • عملکرد شناختی، از جمله تمرکز
  • کیفیت زندگی
  • جنبش

در واقع، تنها فعالیت دیگری که به اندازه موسیقی مناطق مغز را فعال می کند، شرکت در تعاملات اجتماعی است.

2. یادگیری، حافظه و شناخت را تقویت می کند

بر اساس یک مطالعه در مورد تأثیر موسیقی بر مهارت های شناختی، گوش دادن به موسیقی پس زمینه ملایم ممکن است شناخت را بهبود بخشد.

از دانش آموزان خواسته شد تا تکالیف شناختی را با و بدون موسیقی انجام دهند. کسانی که موسیقی پس‌زمینه داشتند وظایف بیشتری را انجام دادند و پاسخ‌های درست بیشتری دریافت کردند.

هر چند یک هشدار وجود دارد. محققان بر این باورند که نوع موسیقی مهم است و موسیقی آرام بخش مانند کلاسیک یا جاز را توصیه می کنند.

مطالعات دیگر نشان داده اند که گوش دادن به موسیقی لذت بخش می تواند حافظه و یادگیری را بهبود بخشد. این ممکن است به این دلیل باشد که ماهیت تکراری موسیقی به مغز ما کمک می کند تا الگوهایی را شکل دهد که خاطرات ما را بهبود می بخشد.

گوش دادن به موسیقی در حین مطالعه یا تلاش برای حفظ اطلاعات برای همه مفید نیست، اما بسیاری از مردم این کار را می کنند.

میزان کمک به عوامل مختلفی بستگی دارد. اینها شامل میزان علاقه شما به موسیقی و میزان آموزش موسیقیایی شماست. افرادی که آموزش موسیقی دارند بیشتر متوجه می شوند که موسیقی حواس را پرت می کند.

در نهایت، یک مطالعه نشان داد که زبان آموزان پس از خواندن عبارات به جای صحبت کردن معمولی یا حتی ریتمیک، به خاطر سپردن عبارات آسان تر می شوند.

3. این به مغز شما کمک می کند تا به خوبی پیر شود

موسیقی همچنین می‌تواند بخشی از درمان بیماری‌هایی مانند بیماری آلزایمر و سایر اشکال زوال عقل باشد.

افراد مسن که با چنین شرایطی زندگی می کنند اغلب از موسیقی درمانی سود می برند. موسیقی می تواند با بهبود شناخت و کمک به بهبود خاطرات از دست رفته به افراد مبتلا به زوال عقل کمک کند.

بیماران آلزایمر ممکن است تحریک شوند یا از اضطراب و توهم رنج ببرند. این تحقیق نشان داد که موسیقی می تواند به کاهش این علائم و تسهیل ارتباط کمک کند.

4. خلاقیت شما را تقویت می کند

به عنوان انسان، خلاقیت یکی از بزرگترین دارایی های ماست. نه تنها به ما امکان خلق هنر می دهد، بلکه به حل مشکلات و ایجاد محصولات و خدمات بهتر نیز کمک می کند. این باعث می شود تقریباً در هر نقشی به یک شایستگی اصلی تبدیل شود.

طبق یک مطالعه، گوش دادن به موسیقی شاد مانند موسیقی کلاسیک برانگیخته یا نشاط بخش می تواند خلاقیت شما را افزایش دهد.

فواید موسیقی بر سلامت روان

همه ما می دانیم که موسیقی بر روحیه ما تأثیر می گذارد. شاید شما در زمانی که نیاز به انتخاب دارید، یک آهنگ منتخب خود را برگزینید.

یا شاید شما یک آهنگ قدرتمند دارید که هر زمان که یک جلسه مهم یا مصاحبه شغلی دارید، شما را به وجد می آورد.

اما موسیقی می تواند حتی فراتر از ایجاد نگرش ذهنی مثبت تر به شما باشد. همچنین یک راه عالی برای حمایت از آمادگی ذهنی شماست. در اینجا چهار راه وجود دارد که موسیقی می تواند سلامت روان شما را تقویت کند.

1. به تنظیم خلق و خوی شما کمک می کند

وقتی به موسیقی گوش می دهید، سطح هورمون استرس کورتیزول کاهش می یابد. همچنین به شما دوپامین، هورمون پاداش را افزایش می دهد، که می تواند به بهبود خلق و خوی شما کمک کند.

بخشی از مغز به نام آمیگدال وظیفه پردازش موسیقی را بر عهده دارد. همچنین مرکز خلق و خو و احساسات ماست. به همین دلیل است که گوش دادن به موسیقی شاد می تواند به شما کمک کند روحیه مثبت تری داشته باشید.

بنابراین، گوش دادن منظم به موسیقی شاد می تواند به تنظیم شیمی مغز شما کمک کند. این می تواند به شما کمک کند تعادل ذهنی و عاطفی بیشتری را حفظ کنید.

2. استرس را کاهش می دهد

تنظیم سطح کورتیزول با موسیقی می تواند به کاهش استرس کمک کند و باعث شود شما بیشتر احساس زمین کنید.

استرس انواع مختلفی دارد، از جمله استرس حاد و استرس مزمن. بسته به موقعیت، مقدار معینی از استرس حاد می تواند مفید باشد زیرا به شما کمک می کند تا با مشکل موجود کنار بیایید.

استرس زمانی مشکل ساز می شود که مزمن شود. استرس مزمن باعث عدم تعادل هورمونی می شود. این می تواند منجر به سردرد، بی خوابی و سایر علائم فیزیکی شود.

گوش دادن به موسیقی به طور منظم می تواند استرس حاد را کاهش دهد، که می تواند از تبدیل آن به استرس مزمن جلوگیری کند.

3. اضطراب و افسردگی را برطرف می کند

اضطراب حدود 40 میلیون بزرگسال در ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می دهد. حدود نیمی از این افراد نیز از افسردگی رنج می برند. اگر شما یکی از آنها هستید، ممکن است بخواهید اضافه کردن موسیقی را به عنوان مکملی برای درمان های پزشکی تجویز شده توسط پزشک در نظر بگیرید.

این به این دلیل است که گوش دادن به موسیقی باعث ترشح دوپامین می شود. این هورمونی است که مراکز پاداش و لذت مغز شما را فعال می کند. دریافت منظم دوپامین می تواند به تسکین علائم افسردگی و اضطراب کمک کند.

4. می تواند انگیزه شما را افزایش دهد

در یک مطالعه، محققان می خواستند تأثیر موسیقی را بر سطوح انگیزه دوچرخه سواران روی دوچرخه های ساکن آزمایش کنند. برای انجام این کار، آنها بدون اطلاع شرکت کنندگان، سرعت موسیقی را تغییر دادند.

هنگامی که آنها سرعت را 10٪ افزایش دادند، عملکرد دوچرخه سواران از نظر مسافت، سرعت پدال زدن و قدرت اعمال شده افزایش یافت. کاهش 10 درصدی سرعت موسیقی نتیجه معکوس داشت. این نشان می دهد که موسیقی با سرعت بالاتر انگیزه آنها را افزایش می دهد.

فواید موسیقی بر سلامت جسمانی

فواید موسیقی برای سلامتی در مغز شما متوقف نمی شود. موسیقی همچنین می تواند از سلامت جسمانی شما حمایت کند. در اینجا به هفت روشی که موسیقی بر بدن تأثیر می گذارد اشاره می کنیم.

1. قلب شما را سالم نگه می دارد

تحقیقات نشان می دهد که گوش دادن به موسیقی آرامش بخش می تواند ضربان قلب شما را کاهش دهد و فشار خون شما را کاهش دهد. این به سلامت قلب شما کمک می کند زیرا خون می تواند آزادانه تر جریان یابد.

در واقع، یک مطالعه حتی نشان داد که موسیقی درمانی می تواند داروهای فشار خون را موثرتر کند.

2. سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کند

ما تا به حال می دانیم که گوش دادن به موسیقی می تواند با تنظیم هورمون های ما به کاهش استرس و ایجاد حالت های آرامش کمک کند.

هورمون های استرس می توانند سیستم ایمنی بدن ما را تخریب کنند (به این فکر کنید که چگونه اغلب پس از یک دوره استرس بیمار می شوید). اما مدیریت سطح استرس از طریق موسیقی، هورمون های شما را تنظیم می کند. این به عملکرد سیستم ایمنی بدن شما در سطح مطلوب خود کمک می کند.

همچنین می تواند نشانگرهای زیستی مانند ایمونوگلوبولین A را که نقش حیاتی در ایمنی بازی می کند، بهبود بخشد.

3. کیفیت خواب شما را بهبود می بخشد

بسیاری از مردم به طور غریزی از قدرت آرامش بخش موسیقی آگاه هستند. شاید قبلاً از موسیقی برای کمک به خوابیدن یا مدیریت بی خوابی استفاده می کنید و اگر چنین است، تنها نیستید.

یک مطالعه نشان داد که گوش دادن به موسیقی کلاسیک قبل از خواب به دانش‌آموزان کمک می‌کند بهتر از کسانی که به یک کتاب صوتی گوش می‌دهند یا چیزی گوش نمی‌دهند، بهتر بخوابند. این بدان معناست که موسیقی می تواند بخشی از یک روال بهداشت خواب باشد.

نوع موسیقی که برای شما آرامش بخش تر است به سلیقه موسیقی شما بستگی دارد. با این حال، برخی از موسیقی ها برای آرامش عمیق با استفاده از فرکانس های خاص و ضربات دو گوش طراحی شده اند.

4. درد را تسکین می دهد

مطالعات متعدد نشان داده اند که گوش دادن به موسیقی می تواند به افراد کمک کند تا درد کمتری را احساس کنند، به عنوان مثال، پس از جراحی یا مراقبت های سالمندان. این ممکن است به این دلیل باشد که به مغز بیمار محرک دیگری برای تمرکز می دهد و به او کمک می کند تا حواس او را از درد منحرف کند.

همچنین ممکن است خواص آرامش بخش موسیقی باشد که به کاهش یا مدیریت درد کمک می کند. به همین دلیل است که موسیقی درمانی ابزاری است که اغلب در مدیریت درد استفاده می شود.

5. می تواند به شما کمک کند کمتر غذا بخورید

گوش دادن به موسیقی می تواند بر میزان غذایی که می خورید تأثیر بگذارد. در یک مطالعه، محققان دریافتند افرادی که در یک رستوران فست فود با موسیقی پس‌زمینه آرام و نور ملایم غذا می‌خورند، 18 درصد کالری کمتری نسبت به گروه کنترل دریافت می‌کنند.

برعکس، مطالعه دیگری نشان داد که گوش دادن به موسیقی سریع سرعت غذا خوردن افراد را افزایش می دهد. این بدان معناست که موسیقی می‌تواند از افرادی که می‌خواهند غذا خوردن آگاهانه یا غذا خوردن شهودی را یاد بگیرند، حمایت کند.

6. استقامت را افزایش می دهد

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که گوش دادن به موسیقی محرک در طول تمرین می تواند استقامت بدنی و عملکرد شما را افزایش دهد.

دو توضیح اصلی برای این وجود دارد. اولین مورد این است که موسیقی انگیزشی ضربان قلب را افزایش می دهد. این باعث افزایش جریان خون و در نتیجه بهبود عملکرد می شود.

دوم این است که موسیقی می تواند به شما کمک کند تا زمانی که احساس می کنید در محدودیت های فیزیکی خود هستید، قدرت ذهنی و عزم راسخ را پیدا کنید.

7. سیستم عصبی شما را تنظیم می کند

سیستم عصبی شما دو تنظیم اصلی دارد: «جنگ یا فرار» و «استراحت و هضم». فقط یکی را می توان در یک زمان فعال کرد.

پاسخ جنگ یا پرواز به گونه‌ای طراحی شده است که وقتی با موقعیت‌های سختی روبرو می‌شویم، آنلاین می‌شود. هنگامی که عامل استرس زا از بین رفت، سیستم عصبی به حالت استراحت و هضم به عنوان تنظیمات پیش فرض برمی گردد.

اما زندگی پر استرس ما می تواند تعادل ظریف را به هم بزند و بدن شما را سرشار از هورمون های استرس زیادی کند. گوش دادن به موسیقی می تواند با کاهش هورمون های استرس و ترشح هورمون های پاداش و آرامش، پاسخ استراحت و هضم را فعال کند.

فواید انواع مختلف موسیقی

تا به حال، ممکن است از خود بپرسید که چگونه می توان از قدرت موسیقی در موقعیت های مختلف استفاده کرد. در اینجا راهنمای پنج مورد از مفیدترین انواع موسیقی است.

مزایای موسیقی کلاسیک

همانطور که قبلاً دیدیم گوش دادن به موسیقی کلاسیک طیف گسترده ای از فواید برای مغز و بدن شما دارد. به عنوان مثال، می تواند به شما در آرامش، تمرکز، حافظه و شناخت کمک کند.

اما می تواند مزایای غیرمنتظره ای مانند کاهش جرم و جنایت نیز داشته باشد. در لندن شروع به نواختن موسیقی کلاسیک در ایستگاه های قطار کردند. پس از 18 ماه، خرابکاری 37 درصد، سرقت 33 درصد و حمله به کارکنان 25 درصد کاهش یافته است.

مزایای موسیقی جاز

گوش دادن به موسیقی آرامش بخش، مانند جاز روان، می تواند حالت موج آلفا را در مغز شما ایجاد کند. این امواج زمانی اتفاق می‌افتند که شما بیدار هستید اما آرام هستید، و موسیقی جاز روان را به یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش در پایان یک روز طولانی تبدیل می‌کند.

مزایای موسیقی رپ

موسیقی رپ اغلب داستان هایی از افرادی را روایت می کند که بر موانع غلبه می کنند یا در مواجهه با شانس های بعید به موفقیت می رسند.

محققان دریافتند که گوش دادن به روایت های الهام بخش، مانند آنچه در موسیقی رپ وجود دارد، می تواند به مبارزه با افسردگی کمک کند.

مزایای موسیقی پاپ

مطالعه دیگری در مورد موسیقی و عملکرد فیزیکی به طور خاص نشان داد که موسیقی راک یا پاپ می تواند استقامت و عملکرد بدنی را در طول تمرین افزایش دهد.

از آنجایی که بسیاری از مزایای موسیقی به ذائقه شنونده بستگی دارد، پاپ و راک نیز می توانند به تقویت روحیه کسانی که از گوش دادن به آنها لذت می برند کمک کند.

مزایای موسیقی هوی متال

یک مطالعه نشان داد که طرفداران موسیقی متال احساس قوی نسبت به خود دارند. این بدان معناست که اگر می خواهید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید، گوش دادن به هوی متال ممکن است مفید باشد.

بگذارید مزایای موسیقی زندگی شما را افزایش دهد

اکنون که فواید موسیقی برای سلامتی و اینکه چگونه می‌تواند از آمادگی جسمانی و ذهنی شما حمایت کند، می‌دانید، می‌توانید هر زمان که نیاز به تقویت داشتید از موسیقی مورد علاقه خود استفاده کنید.

برای مثال، ممکن است زمانی که احساس ناراحتی می کنید به موسیقی رپ گوش دهید، قبل از یک سخنرانی مهم به موسیقی متال یا موسیقی کلاسیک برای کمک به خوابیدنتان گوش دهید.

نظرات کاربران

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله اینترنتی آلواتان تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + یک =

مشاهده بیشتر