0

نحوه دستیابی و بهبود سلامت عاطفی

نحوه دستیابی و بهبود سلامت عاطفی

نحوه دستیابی و بهبود سلامت عاطفی

زندگی مدرن می تواند یک چالش بزرگ باشد. در این پست از مجله اینترنتی آلواتان قصد داریم به بررسی نحوه دستیابی و بهبود سلامت عاطفی بپردازیم.

فشارهای خانوادگی، اجتماعی و اقتصادی دائماً ما را تحت فشار قرار می دهد و می تواند طاقت فرسا باشد.

اینجاست که مفهوم سلامت عاطفی به وجود می آید که آن توانایی مقابله با این فشارها به روشی سالم می باشد. حفظ آن ما را سالم تر و شادتر نگه می دارد.

در این مقاله، ما به طور کامل توضیح می‌دهیم که سلامت عاطفی چیست، چرا اینقدر مهم است، و به نمونه‌هایی نگاه می‌کنیم که چگونه می‌توانید سلامت عاطفی خود را بهبود ببخشید تا زندگی کامل‌تر و رضایت‌بخش‌تری داشته باشید.

سلامت عاطفی چیست؟

سلامت عاطفی به این اشاره دارد که چگونه یک فرد می تواند افکار، احساسات و عواطف خود را در فراز و نشیب های زندگی مدیریت کند.

فردی که سلامت عاطفی و عاطفه خوبی دارد از احساسات خود آگاه است و راهبردهایی برای مقابله با موقعیت های روزمره و تجربیات آسیب زا (مانند از دست دادن یک عزیزه، از دست دادن شغل یا طلاق) دارد.

چرا سلامت عاطفی مهم است؟

افراد سالم از نظر عاطفی معمولاً افکار، احساسات و اعمال خود را کنترل می کنند و می توانند با چالش های زندگی کنار بیایند و از شکست های زندگی عقب نشینی کنند. سالم بودن از نظر عاطفی به این معنا نیست که هرگز غمگین، عصبانی یا ناامید نیستیم.

داشتن سلامت عاطفی خوب بخش مهمی از تقویت انعطاف پذیری، خودآگاهی و احساس کلی رفاه است. سلامت عاطفی ما همچنین در نحوه تعامل ما با دیگران نقش دارد، از جمله اینکه چگونه بازخورد و انتقاد را دریافت می‌کنیم و به آن پاسخ می‌دهیم، چگونه راهنمایی می‌کنیم، و چگونه مشاهده می‌کنیم و تفسیر می‌کنیم که اطرافیانمان چه می‌کنند و چرا انجام می‌دهند.

اگر می‌خواهیم در زندگی حرفه‌ای و شخصی خود موفق شویم، داشتن مهارت‌هایی برای حفظ سلامت عاطفی کلیدی است.

برای مثال، همانطور که همه ما کی دانیم بازار کار کمتر از هر زمان دیگری قابل پیش‌بینی است و هرگز مهم‌تر از این نبود که بتوانیم احساسات خود را تنظیم کنیم و نحوه واکنش خود را به موقعیت‌های چالش برانگیز کنترل کنیم.

ما همچنین در زندگی شخصی خود با چالش هایی روبرو هستیم، بنابراین توانایی ما برای داشتن مهارت هایی برای مدیریت احساسات مثبت و منفی خود کلیدی است.

تفاوت بین سلامت روان و سلامت عاطفی چیست؟

1. سلامت روان گسترده تر از سلامت عاطفی است

دامنه سلامت روان بسیار گسترده تر از سلامت عاطفی است.

سلامت روان شامل “بهزیستی عاطفی، روانی و اجتماعی” ما می شود.

سلامت روان فقط نبود بیماری روانی نیست. سازمان بهداشت جهانی، بهداشت روانی خوب را به عنوان وضعیتی از وجود تعریف می کند که در آن هر فرد توانایی های خود را درک می کند، می تواند با استرس های عادی زندگی کنار بیاید و می تواند به طور سازنده کار کند. سلامت روان، مانند سلامت جسمانی، ارتباط تنگاتنگی با چگونگی تعامل سازنده و آسان ما با دنیای خود در طول زمان دارد، بدون اینکه برای خودمان ناراحتی ایجاد کنیم.

از این تعریف، می‌توان دریافت که سلامت عاطفی یکی از عوامل مهم سلامت روان است.

2. پردازش اطلاعات در مقابل ابراز احساسات

سلامت عاطفی و بهزیستی عاطفی به این موضوع می‌پردازد که چگونه احساسات خود را مدیریت می‌کنیم و تأثیری که احساسات ما بر ما و افراد اطرافمان می‌گذارد. همانطور که در بالا ذکر شد، سلامت روان به تعامل ما با دیگران و همچنین چگونگی پردازش و درک اطلاعات توسط ذهن ما مربوط می شود.

برای مثال، اگر شخصی شغل خود را از دست بدهد، ممکن است احساس عصبانیت، خیانت یا ترس کند. ممکن است فردی با سلامت عاطفی ضعیف تسلیم احساسات خود شود و واکنش منفی نشان دهد. این می تواند شامل سرزنش کردن رئیس یا عزیزانشان یا ناامید شدن و گوشه گیری باشد. این نوع رفتار یک مارپیچ منفی ایجاد می کند که می تواند منجر به موقعیت های دشوار و احساسات دردناک بعدی شود.

فردی که از سلامت عاطفی خوبی برخوردار است ممکن است تمام احساساتی که در بالا ذکر شد را تجربه کند. با این حال، آنها می توانند این احساسات را شناسایی و تصدیق کنند و در عین حال آنها را در چشم انداز نگه دارند تا از کنترل خارج نشوند و وضعیت را بدتر نکنند.

هیچ‌کدام از این مثال‌ها به درک و پردازش شخص از حقایق و جدول زمانی مربوط نیست: شما را رها می‌کنند، ۲ هفته فرصت دارید. در هر دوی این مثال ها، فرد اطلاعات را درک و پردازش کرده است اما دو واکنش احساسی بسیار متفاوت داشته است.

از سوی دیگر، سلامت روانی یک فرد، صرف نظر از واکنش عاطفی او، ممکن است باعث شود که او واقعیت های از دست دادن شغل خود را به گونه ای متفاوت درونی کند یا تفسیر کند. به عنوان مثال، فردی با سلامت روانی ضعیف ممکن است باور کند: “البته که اخراج شدم. همه چیز را خراب کردم. من یک شکست خورده هستم.” یا، اگر از رفاه اجتماعی خود اطمینان نداشته باشند، ممکن است واقعیت از دست دادن شغل خود را از دوستان و خانواده خود پنهان کنند. شخصی که از سلامت روانی خوبی برخوردار است، پس از گزش اولیه، ممکن است بگوید، “من شغلم را از دست دادم زیرا تجارت خوب پیش نمی رفت. این یک اقتصاد سخت است. ممکن است مجبور باشم بیشتر به دنبال چیز جدیدی باشم.”

3. سلامت عاطفی برابر با سلامت روان نیست

یکی از تمایزهای بین سلامت عاطفی و روانی این است که فردی می تواند از نظر سلامت عاطفی در جایگاه خوبی باشد اما همچنان با سلامت روان خود دست و پنجه نرم می کند یا مشکلات سلامت روانی را تجربه می کند.

به عنوان مثال، اگر کسی انرژی لازم برای رفتن به سر کار را نداشته باشد، ممکن است همچنان بتواند از راهبردهای سلامت عاطفی برای گذراندن روز استفاده کند. کمبود انرژی آنها ممکن است به یک موضوع سلامت روانی عمیق تر اشاره کند که نیاز به توجه بیشتری دارد.

در اینجا چند راهکار برای حفظ سلامت عاطفی شما آورده شده است:

 1. صادق ماندن
 2. آرامش داشتن
 3. سپاسگزار بودن
 4. مثبت فکر کنید
 5. با دیگران در ارتباط باشید
 6. مصمم ماندن
 7. از امیدهای واهی فاصله بگیرید
 8. تعادل خود را حفظ کنید
 9. همچنان قوی بمانید
 10. همچنان امیدوار باشید

8 نشانه که نشان می دهد شما با سلامت عاطفی دست و پنجه نرم می کنید

استرس بخشی طبیعی از زندگی است و متأسفانه هیچ راهی برای از بین بردن آن وجود ندارد. با این حال، نمی توان انکار کرد که هر چه احساس بهتری داشته باشیم، بهتر می خواهیم استرس خود را کنترل کنیم. اگر هر یک از موارد زیر را تجربه می کنید، ممکن است نشانه آن باشد که با مشکلات عاطفی دست و پنجه نرم می کنید:

 • شما همیشه احساس خستگی می کنید یا بیش از حد معمول انرژی دارید
 • شما یا زیاد می خوابید یا خیلی کم
 • عملکرد شما در محل کار شروع به آسیب می کند
 • مراقبت از بهداشت و سلامت شخصی بیش از حد به نظر می رسد
 • متوجه می شوید که زیاد یا خیلی کم می خورید
 • شما اغلب مضطرب یا عصبانی با عزیزان هستید
 • شما علائم فیزیکی استرس، مانند فشار خون بالا یا تپش قلب را دارید
 • اعتماد به نفس یا عزت نفس شما تحت تاثیر قرار می گیرد
 • ترس های یکشنبه را بیشتر و بیشتر می بینید

5 ویژگی یک فرد سالم از نظر عاطفی

1. آنها خودآگاه هستند

فردی که خودآگاه است می تواند خود را به درستی درک کند و درک کند که رفتار او چگونه به دیگران برخورد می کند.

خودآگاهی توانایی نگاه کردن به اعمال خود از منظری خارج از خود است.

2. چابکی عاطفی دارند

چابکی عاطفی، مشابه چابکی شناختی، به توانایی فرد در مقابله با عوامل استرس زا و ناراحتی در کار و زندگی اشاره دارد. سوزان دیوید، روانشناس دانشکده پزشکی هاروارد، افراد از نظر عاطفی چابک را اینگونه توصیف می کند که می دانند چگونه از احساسات خود بینش بگیرند و از آنها برای سازگاری، همسویی و بهترین عملکرد خود استفاده کنند. به جای نادیده گرفتن یا سرکوب احساسات خود، آنها را می پذیرند، آنها را آزاد نگه می دارند و با ذهنی باز آن را قبول می کنند.

فردی با چابکی عاطفی قوی در مواجهه با ناملایمات انعطاف پذیری نشان می دهد و می تواند شکست ها را به گونه ای مدیریت کند که او را به سمت رفتارهای منفی یا مکانیسم های مقابله سوق ندهد.

3. مهارت های مقابله ای قوی دارند

افراد سالم از نظر عاطفی، مهارت های مقابله ای قوی و سالمی دارند که به آنها در شرایط آزمایش و آزمایش کمک می کند.

برخی از این مهارت های مقابله ای سالم عبارتند از …

 • تمرین تکنیک های مدیتیشن و تمدد اعصاب.
 • گذراندن وقت با دوستان.
 • پیدا کردن زمان برای سرگرمی ها

چند استراتژی دیگر نیز برای این امر وجود دارد.

4. آنها با هدف زندگی می کنند

هدف برای افراد مختلف به معنای چیزهای متفاوتی است و احساس هدف ما اغلب با اهدافی که برای خود تعیین می کنیم در هم تنیده می شود.

متأسفانه، بیشتر مردم یک روز از خواب بیدار نمی‌شوند و لحظه‌ای «اوریکا» ندارند که هدف زندگی‌شان ناگهان مشخص می‌شود، و همیشه زمانی که نوبت به کشف حس هدف می‌شود، عنصری از آزمون و خطا وجود خواهد داشت.

برای شروع این فرآیند، بر روی داشتن یک عادت، مهارت یا سرگرمی جدید تمرکز کنید. آیا ورزشی وجود دارد که همیشه می خواستید آن را امتحان کنید اما هیچ وقت آن را نداشتید؟ آیا مهارت عملی وجود دارد که می خواهید یاد بگیرید؟

اگر می توانید چیز جدیدی را برای امتحان تعریف کنید یا به آن فکر کنید، از آنجا شروع کنید. اغلب یک قدم مثبت منجر به دیگری می شود.

به عنوان مثال، یادگیری یک مهارت عملی جدید می‌تواند فرصت‌های شغلی جدیدی را برای شما باز کند، که می‌تواند منجر به کسب درآمد بیشتر شود. با این پول اضافی، می توانید به دنیا سفر کنید، خانه بخرید، ماشین جدید بخرید، بدهی ها را بپردازید.

هر کاری که در این سناریو انجام می دهید به شما بستگی دارد. نکته این است که تنها با برداشتن یک قدم مثبت، فرصت ها و تجربیات جدیدی به وجود می آید.

5. سطح استرس خود را مدیریت می کنند

مواجهه با استرس برای همه یک امر قطعی است، اما افراد سالم از نظر عاطفی معمولاً استراتژی‌های موفقی دارند که می‌توانند برای مدیریت سطح استرس خود به آنها تکیه کنند.

اگر متوجه شدید که با استرس دست و پنجه نرم می کنید، کمی وقت بگذارید تا بفهمید چه چیزی باعث استرس در زندگی شما می شود.

آیا در محل کار احساس استرس می کنید؟ آیا رابطه شما باعث استرس شما می شود؟

شناسایی آنچه باعث استرس در زندگی شما می شود، شروع اجرای استراتژی های مدیریت استرس را آسان تر می کند:

نحوه دستیابی و بهبود سلامت عاطفی

1. ذهنیت مثبت را در خود پرورش دهید

در حالی که ممکن است همیشه خود را در شرایط مثبت نیافتید، همیشه ممکن است در هر موقعیتی چیزهای مثبت را ببینید، و اقداماتی وجود دارد که می توانید برای پرورش یک ذهنیت مثبت بردارید.

مردم زمانی که در ذهنیت و تغییر رفتار به طور همزمان تغییر می‌کنند، پیشرفت واقعی را در شادی خود می‌بینند.

در مصاحبه ای با مدیر عامل Mission.org چاد گریلز شاون بیان می کند که از طریق تحقیقات خود در مورد شادی که در حالی که ژن ها و محیط ما سطح اولیه شادی ما را دیکته می کند، عادات روزانه زیر می تواند تأثیر مثبتی بر نحوه نگاه ما به جهان داشته باشد:

 • اسکن کنید و متوجه سه چیز جدید در جهان بشوید که هر روز برای 21 روز متوالی از آنها سپاسگزار بودید.
 • یک رژیم ورزشی را شروع و حفظ کنید.
 • هر روز چند دقیقه مدیتیشن کنید.
 • اعمال محبت آمیز تصادفی انجام دهید.
 • هر روز به مدت دو دقیقه در مورد یک تجربه مثبت بنویسید.

شاون نتیجه می گیرد که تغییرات کوچک عادت مثبت می تواند به طرز چشمگیری بر نحوه پردازش مغز ما از جهان تأثیر بگذارد و فردی را که مستعد ژنتیکی بدبینی است به یک خوش بین مادام العمر تبدیل کند.

تحقیقات شاون همچنین این واقعیت را مورد توجه قرار می دهد که سلامت عاطفی به معنای همیشه شاد و مثبت بودن نیست.

ژنتیک و محیط ما سطح پایه شادی ما را دیکته می کند، بنابراین برخی از عناصر خارج از کنترل ما هستند. اما با مطالعه سلامت عاطفی و اجرای عادات سالم، می‌توانیم به نقطه‌ای برسیم که با احساسات خود به روش‌های سازنده و سالم برخورد کنیم.

2. لبخند بزنید

ثابت شده است که لبخند زدن در واقع ما را شادتر می کند!

در مقاله ای در سال 2019، روانشناسان دریافتند که حالات چهره در واقع تأثیر کمی بر احساسات ما دارد.

3. از دیگران کمک و حمایت بجویید یا بپذیرید

چه یک متخصص واجد شرایط، یک دوست، یا یکی از اعضای خانواده، جستجوی کمک از کسی که می‌توانید برای حمایت به او تکیه کنید، می‌تواند در زمانی که دوران سختی را پشت سر می‌گذارید، تفاوت ایجاد کند.

4. شکرگزاری را در زندگی روزمره خود تمرین کنید

سپاسگزار بودن برای موقعیت خود ذهنیت شما را از خواستن بیشتر به سپاسگزار بودن برای آنچه دارید تغییر می دهد.

اگر می خواهید شروع به پرورش ذهنیت سپاسگزاری کنید، با کارهای کوچک روزانه شروع کنید. راه هایی که می توانید این کار را انجام دهید عبارتند از:

 • یک دفترچه سپاسگزاری راه اندازی کنید و هر روز به آن اضافه کنید.
 • فروتنی نشان دهید و پذیرای تجربیات جدید و دیدگاه های جدید باشید.
 • زمان با کیفیتی را با افراد نزدیک خود بگذرانید،
 • یک روز در هفته را متعهد کنید که از چیزی شکایت نکنید.

چند نمونه از سلامت عاطفی چیست؟

1. کنجکاوی

کنجکاوی در مورد ذهن خود یکی از راه های شروع فعالانه درگیر شدن با سلامت عاطفی خود است.

این می تواند به همین سادگی باشد که بپرسید “چرا من اینگونه احساس یا واکنش نشان می دهم؟” زمانی که یک احساس منفی را تجربه می کنید.

با انجام این کار، ممکن است شروع به کشف برخی از دلایلی کنید که باعث می شود به روش خاصی واکنش نشان دهید.

2. به اشتراک گذاشتن احساسات مناسب

داشتن کسی که به او اعتماد کنید می تواند مزایای زیادی برای سلامت عاطفی شما داشته باشد. اگر کسی را دارید که با او صمیمی هستید، مانند یک دوست صمیمی یا یکی از اعضای خانواده، اگر احساس می‌کنید سرتان خسته شده است، با او تماس بگیرید.

به اشتراک گذاشتن احساسات خود می تواند به شما کمک کند تا آنچه را که تجربه می کنید شفاف سازی کنید، در حالی که به شما کسی را می دهد که بتوانید برای حمایت به او تکیه کنید.

3. توجه و رویارویی با احساسات در هنگام بروز آنها

شناسایی احساسات در زمان بروز می تواند راهی عالی برای انتشار آن احساسات و کنار آمدن با آن باشد.

به عنوان مثال، دفعه بعد که احساس کردید عصبانی شده اید، سعی کنید یک قدم به عقب بردارید و فعالانه به این فکر کنید که می خواهید در آن موقعیت چه واکنشی نشان دهید.

اگر می توانید عادت کنید که به هنگام بروز احساسات آزاردهنده متوجه شوید، می توانید عادت کنید که به طور فعال نحوه واکنش خود را به برخی احساسات انتخاب کنید. اگر می توانید احساسات خود را هنگام ظهور متوجه شوید.

نمونه های واقعی سلامت عاطفی

در حالی که دیدن نمونه ها و ویژگی های سلامت عاطفی مفید است، اما خوب است که بتوانید ببینید سلامت عاطفی قوی در موقعیت های روزمره چگونه به نظر می رسد.

برای کمک به آن، در اینجا دو سناریوی واقعی زندگی واقعی وجود دارد که در آن هر دو نفر آیین‌های سلامت عاطفی و استراتژی‌های خود را برای مقابله با چالش‌های زندگی نشان می‌دهند.

مثال شماره 1. جولی، پرستار مشغول ICU.

جولی یک پرستار با تجربه در بخش مراقبت های ویژه است که به دلیل افزایش تقاضا در بخش خود، 60 ساعت در هفته کار می کند.

جولی همچنین در زمانی که سر کار نیست از مادر مسن خود مراقبت می کند که زمان زیادی برای خودش باقی نمی گذارد.

جولی به دلیل ماهیت استرس‌زا و احساسی شغلش، استراتژی‌ها و شیوه‌هایی را توسعه داده است که از آنها برای مدیریت استرس‌های حرفه‌ای و شخصی خود استفاده می‌کند.

این شامل:

هر روز روزنامه نگاری می کند و هر روز سه چیز را یادداشت می کند.
هر شنبه صبح برای ملاقات با دوستان در یک رویداد پیاده روی در جامعه محلی وقت بگذارید.
با رفتن منظم به باشگاه و مراجعه به فیزیوتراپیست خود هر ماه یک بار از مزایایی که کارفرمای خود ارائه می دهد حداکثر استفاده را ببرد.
تمرین ژورنال نویسی به جولی کمک می کند تا افکارش را از بین ببرد و شفافیت پیدا کند. برقراری ارتباط با سایر افراد جامعه به جولی کمک می‌کند ثابت بماند و به ذهن او اجازه می‌دهد از استرس‌های زندگی روزمره فاصله بگیرد. رفتن منظم به باشگاه و بازدید از فیزیو به جولی کمک می کند تا از نظر بدنی سالم و تندرست بماند. جولی می‌داند که اگر به سلامت عاطفی خود توجهی نکند، نمی‌تواند به بیماران یا مادرش آنطور که نیاز دارند خدمت کند.

مثال شماره 2. جان، مدیر خدمات مشتری

جان یک مدیر خدمات مشتری پر مشغله است که تیمی پنج نفره از کارکنان را مدیریت می کند. بیرون از دفتر، جان پدر دو فرزند پرمشغله است و هر یکشنبه به کلیسا می رود.

روزهای کاری جان معمولاً بسیار دیوانه کننده است، بین رسیدگی به سؤالات مشتری و مدیریت تیمش، جان در پایان هر روز خسته می شود.

جان مانند جولی در طول روز از تکنیک های خاصی برای کمک به مدیریت سلامت عاطفی، سلامت عاطفی و سلامت روانی خود استفاده می کند.

این شامل:

تمرین خودگویی برای یادآوری اینکه می تواند نحوه واکنش به موقعیت ها را انتخاب کند.
حضور در کلیسا هر یکشنبه برای عمل به ایمان خود و تعامل با افراد همفکر.
اطمینان حاصل کنید که او تا ساعت 6 بعدازظهر به خانه آمده است تا زمان با کیفیتی را با خانواده خود سپری کند.
خود گفتاری مثبت و توانایی او در مدیریت احساسات به جان کمک می کند تا تعادل موفقی بین سلامت خانوادگی، حرفه ای و معنوی خود حفظ کند. جان متوجه شده است که وقتی احساس تعادل می‌کند، به نظر می‌رسد تیمش در محل کار و خانواده‌اش نیز بهتر عمل می‌کنند، و حتی مشتریان بداخلاق چندان چالش‌برانگیز نیستند.

نتیجه گیری نهایی

این می تواند ترسناک باشد که درباره سلامت روانی و عاطفی خود صحبت کنید. با این حال، واقعیت این است که تک تک افراد با آن سروکار دارند. همه ما روزهای خوب و روزهای بد داریم و همه ما از اولویت قرار دادن آمادگی ذهنی خود سود می بریم. درست مانند شرایط سلامت جسمانی، سلامت عاطفی بخش مهمی از سلامت کلی ما است. این بدان معناست که وقتی سلامتی شما در خطر است، باید اقدامی انجام دهید همان کاری که برای یک بیماری پزشکی انجام می دهید.

اگر متوجه شدید که احساسات شما بر شما مسلط است، سعی کنید با خواب کافی، داشتن یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم به نیازهای اصلی خود توجه کنید. برای حمایت اجتماعی با دوستان، خانواده یا دیگران تماس بگیرید. تمرین ذهن آگاهی و مراقبت از خود به شما کمک می کند تا مهارت های جدید و توانایی کار بر روی الگوهای افکار منفی را توسعه دهید.

اگر به کمک بیشتری نیاز دارید، هرگز در تماس با یک متخصص سلامت روان که قادر به ارائه ابزارها و استراتژی های مناسب برای بهبود سلامت عاطفی شما خواهد بود، تردید نکنید. همراه با ارتباطات اجتماعی شما، یک درمانگر یا مربی می تواند بخش ارزشمندی از شبکه پشتیبانی شما باشد.

مدیریت احساسات بخشی از انسان بودن است. یادگیری مدیریت افکار، احساسات و عواطف خود در مواجهه با استرس، مهارتی است که سودمند است هم در روابط با دیگران و هم در رابطه با خودتان.

نظرات کاربران

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله اینترنتی آلواتان تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − 6 =

مشاهده بیشتر